Małżeństwo

Małżeństwo to przymierze, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę na całe życie, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa.Małżeństwo między ochrzczonymi zostało podniesione przez Chrystusa do godności sakramentu. Dobro osoby oraz społeczeństwa ludzkiego i chrześcijańskiego łączy się ściśle z pomyślną sytuacją wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej.

Małżonkowie w obecności kapłana udzielają sobie sakramentu małżeństwa. Zgoda(ich obopólne-CHCĘ !!!), przez którą małżonkowie oddają się sobie i przyjmują wzajemnie, zostaje przypieczętowana przez samego Boga. Przymierze małżonków zostaje włączone w przymierze Boga z ludźmi. Prawdziwa miłość małżeńska włączana jest w miłość Bożą.

Łaska właściwa sakramentowi małżeństwa jest przeznaczona dla udoskonalenia miłości małżonków. Przez tę łaskę wspomagają się wzajemnie w życiu małżeńskim oraz w przyjmowaniu i wychowaniu do świętości potomstwa. Źródłem tej łaski jest Chrystus. Kościół nadaje wielkie znaczenie obecności Jezusa na godach w Kanie. Widzi w tym zapowiedź, że od tej pory małżeństwo będzie skutecznym znakiem obecności Chrystusa.

Sakramentu małżeństwa w naszym kościele udzielamy w każdy dzień,ale po wcześniejszym uzgodnieniu terminu w kancelarii parafialnej.

Miejscem zawarcia sakramentu małżeństwa jest parafia stałego miejsca zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego, gdzie dopełnia się formalności przedślubnych.

Info dla narzeczonych - krok po kroku

1. Do kancelarii parafii narzeczonej  lub narzeczonego  na 3 miesiące (najpóźniej  na 2 m-ce !!)przed planowaną datą ślubu należy dostarczyć komplet    dokumentów tj:

na I etapie - czyli w momencie  spisywania protokołu

• dokumenty tożsamości
  • metryki /akty/ chrztu
  • zaświadczenia z USC ( o braku przeszkód cywilnych do zawarcia tego małżeństwa)
  • świadectwa zdobytej wiedzy  na lekcjach religii (zazwyczaj  są to świadectwa maturalne lub odrębne zaświadczenia o ukończeniu katechizacji jeśli nie było dla niej miejsca na świadectwach cywilnych)

/na II etapie- czyli wg. ustalenia  terminu już z księdzem/

• świadectwo wygłoszonych zapowiedzi z parafii narzeczonego lub narzeczonej lub obojga
  • świadectwo uczęszczania na kurs przedmałżeński
  • świadectwo  spowiedzi
  1. Dzień i godzinę ślubu należy dużo wcześniej omówić z duszpasterzem kościoła w którym ma się odbyć ślub.
  2. Na dzień lub dwa przed ślubem, w kancelarii tegoż kościoła narzeczeni i świadkowie zgłaszają się w celu przygotowania aktu ślubu (czyli złożenia kilku podpisów i dopełnienia ewent. formalności. Mogą to zrobić - wg.ustalenia z księdzem-  także przy ślubie.
  3. Kwestię dekoracji kościoła ,oprawy muzycznej lub liturgicznej lub jeszcze innych całej ceremonii  omówić z księdzem.
  4. Na ślub należy przybyć punktualnie( minimum na 10 minut przed rozpoczęciem ) w obecności świadków podpisanych lub mających się podpisać  w akcie ślubu.
  5. Pamiętać o doręczeniu obrączek  do zakrystii  przed rozpoczęciem ceremonii( lub wg.ustalenia z księdzem)
  6. Narzeczeni zawczasu uprzedzą osoby zapraszane przez nich na ślub, żeby dla uszanowania obrzędów i miejsca:
  • godziwie się zachowywały (ślub to nie rozdanie oskarów !)
  • nie robiły zdjęć w czasie ślubowania, poza osobami do tego upoważnionymi

Świadkami sakramentu małżeństwa mogą być jedynie osoby pełnoletnie.

Terminy KURSÓW PRZEDMAŁŻEŃSKICH w najbliższym ośrodku parafialnym:

Zawiercie; w parafii  pw. App. Piotra i Pawła: w pewne soboty i niedziele miesiąca od godz.9.00. Info pod tel. 516 843 696  lub na stronie www.nazaret.pro

kurs

DUSZPASTERSTWO ZWIĄZKÓW NIESAKRAMENTALNYCH

W każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 10.00 odbywają się w kaplicy Archidiecezjalnego Domu przy ul. Ogrodowej nr 24/44 (Radio „Fiat”) spotkania dla par żyjących    w związkach niesakramentalnych. Serdecznie zapraszamy wszystkie pary pragnące uczestniczyć w tych spotkaniach. Duszpasterzy prosimy, by o tych spotkaniach powiadomili zainteresowanych w ogłoszeniach parafialnych. Odpowiedzialnym za tę formę duszpasterstwa w naszej Archidiecezji jest ks. Wojciech GAURA – tel. 600-941-805.

WEEKENDOWE KURSY DLA NARZECZONYCH

W Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego w Częstochowie(ul. Kilińskiego 132) oraz w Olsztynie k/Częstochowy odbywają  się Weekendowe Kursy Przedmałżeńskie. Wykłady i warsztaty pod kierunkiem kapłana i pary małżeńskiej trwają jeden weekend (piątek wieczór, sobota i niedziela do południa). Dodatkowo narzeczeni spotykają się w poradni z nauczycielami naturalnych metod planowania rodziny. Zgłoszenia chętnych par przyjmują: Koordynatorzy Małgorzata i Jan Wilkowie, pod numerem tel.: 34/ 314 42 14 (pn.-pt. godz. 19.00-21.00) i kom. 502 323 294,oraz e-mail wilkowe@vp.pl. Więcej szczegółów na stronie: www.narzeczeni.org. lub www.nauki.pl

SPECJALISTYCZNA PORADNIA RODZINNA

Zapraszamy do korzystania ze Specjalistycznej Poradni Rodzinnej działającej przy Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin (ul. Św. Barbary 41). Oprócz duszpasterza posługują w niej wykwalifikowani specjaliści różnych dyscyplin m.in.: psycholog, pedagog, prawnik, lekarz, nauczyciel Naturalnego Planowania Rodziny. Osoby te dyżurują w poradni w poniedziałki, środy i czwartki od godz. 14.00 do 19.00, a we wtorki i piątki od 17.00 do 19.00. W godzinach tych będzie możliwa również konsultacja na telefon nr: 34/ 324-72-51.